Ön az egyik legnagyobb kritikusa a kubai rezsimnek. Mit mondana azoknak, akik még mindig védelmezik
a kubai modellt?
– Azt, hogy ideje felébredni. Nem szabadna elhinniük azt, amit olyan országok állítanak Kubáról, amelyek maguk is
bajban vannak. Itt és most én elmondom az igazságot arról, ami történt.
Juanita Castro
1933-ban született, a hét Castro testvér közül negyedikként. Ő is aktív volt a Batista-rezsim elleni kubai forradalomban. Fivére, Fidel kubai forradalmának győzelme után ellenezte a kubai politikát, mert nem értett egyet a kommunisták túlhatalmával, az egypártrendszerrel. Együttműködött a CIA-val, majd 1964-ben Kubát is elhagyta, és nővéréhez, Enmához költözött Mexikóba. CIA-kapcsolatai révén több száz embernek segített kimenekülni Kubából.
Ön azt mondja, a kubai rezsim megbukott, noha különböző szervezetek, köztük a WHO azt azért felismerték, hogy Kubának nagyszerű az egészségügyi rendszere, illetve az írástudatlanság nincs jelen az országban...1933-ban született, a hét Castro testvér közül negyedikként. Ő is aktív volt a Batista-rezsim elleni kubai forradalomban. Fivére, Fidel kubai forradalmának győzelme után ellenezte a kubai politikát, mert nem értett egyet a kommunisták túlhatalmával, az egypártrendszerrel. Együttműködött a CIA-val, majd 1964-ben Kubát is elhagyta, és nővéréhez, Enmához költözött Mexikóba. CIA-kapcsolatai révén több száz embernek segített kimenekülni Kubából.
– Valóban, Kubában nincs írástudatlan ember, ami remek eredmény. De az egészségügyi rendszerről állítom, hogy nincsen elég forrásuk. A Miamiban élő kubaiak számos olyan gyógyszert küldenek haza a rokonaiknak, amelyeket az országban nem lehet beszerezni.
Mit dolgozott a CIA-nak?
– Általában humanitárius segítséget nyújtottam: olyanokkal foglalkoztam, akik segítségre szorulnak, illetve akiknek el kellett menekülniük az országból. Sokakat közülük a saját házamban bújtattam. Nagy segítség, hogy a forradalom vezetőjének húga vagyok.
Milyen különbségeket lát Bush és Obama kormányzása között?
– Annyira különböznek egymástól, mint a nappal az éjszakától. Már most látunk néhány változást. Obamának vannak jó törekvései. De arra is szükség lenne, hogy Kuba is tegyen lépéseket, ott is szükség lenne a demokráciára.
Amióta Raúl az elnök, láttunk néhány apró változást a kubai oldalon is. Ön nem elégedett?
– Az én kívánságom az, hogy Kuba szabad legyen, de ezt csak egy olyan elnökkel lehet elérni, aki valóban szereti az országát és az embereket.
Mi vetett véget a Fidellel való kapcsolatának? Az, hogy hidegen állt az édesanyjuk halálához?
– Igen. Utoljára egy nappal azután láttam, hogy édesanyánk meghalt.
Mit jelent önnek Mexikó?
– Mexikó az az ország, ahová a kubai marxizmus elől menekültem. Ez volt a szülőhelye a kubai forradalomnak. A mexikói emberek voltak azok, akik segítettek nekünk, akik menedéket nyújtottak a házaikban. Emellett pedig az az ország volt az otthona a húgomnak, Enmának, akivel azóta is kapcsolatban vagyok.



Logikai játék a számokkal

