A fesztiválon Erkel operái közül a Dózsa György keresztmetszetét, a Bánk bánt, a Brankovics Györgyöt, a Hunyadi Lászlót, a Báthory Mária és a Sarolta keresztmetszeteit is meghallgathatják az érdeklődők. Az egyes operák előtt bevezetőt mond a művekről Fábry Sándor, Hajós András, Fáy Miklós, Kentaur vagy Falusi Mariann. Chopin művei is több koncerten csendülnek fel – Vásáry Tamás is egész estet szentel nekik. Az Operettszínház a Manderley-ház asszonyából írt operettet mutat be a fesztivál ideje alatt Rebecca címmel, de Richard Strauss Rózsalovagja is látható lesz az Operaházban.
A nagy nevek közt lesz még Paco de Lucía flamencogitáros, Nigel Kennedy hegedű- és brácsaművész és Erwin Schrott basszus-bariton énekes. A friss arcokról gondoskodik a BTF fiatal tehetségeket támogató kezdeményezése, melynek keretében Vásáry zongoraestjén is bemutatkozhat egy fiatal művész, de a Roma vagyok – magyar vagyok rendezvénysorozat is kevésbé ismert arcokra, kettős identitásukra büszke romákra irányítja a figyelmet. Balogh Rodrigó Tollfosztás című, a romagyilkosságokat feldolgozó darabja különösen ígéretes ennek a tematikus blokknak a műsorában.
A dán vendégek is különleges produkciókkal érkeznek: több kiállítás mellett a Dán Királyi Balett az Othello és a La Sylphide/ Symphony in C című előadással jön. A Dán Nemzeti Kamarazenekar Fischer Ádám vezényletével zenél, az Ars Nova Copenhagen pedig Arvo Part muzsikája mellett Tudor-kori zenéket hoz. A Trio Con Brio Ravel, Smetana és Sorensen műveit játssza, a Hotel pro Forma pedig Operation: Orfeo című produkciójával érkezik. A megnyitóra a dán trónörökös is hazánkba látogat.
Különlegességek a műsorból
– Az ELTE Bartók Béla Énekkara és Egyetemi Koncertzenekara március 30-án a Szent István-bazilikában két Orbán György-művet mutat be: a Lux aeternát és a Passió magyar nyelvent.
– A Ludwig Múzeumban március 19–május 30. közt látható a Hatalmi játszmák címet viselő, kortárs dán képzőművészek alkotásaiból összeállított tárlat.
– A Ballet Flamenco de Andalucía március 22–23-án a Thália Színház Nagyszínpadán Federico García Lorca művei ihlette esttel lép fel.
– A Budapesti Fesztiválzenekar a Debreceni Kodály Kórussal, a Magyar Rádió Énekkarával és szólistákkal kiegészülve ad Beethoven-estet március 19-én a Müpában, a Batók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Vezényel Fischer Iván.



Logikai játék a számokkal

