Berlin, Moszkva: ott bontják a panelépületeket

Nemrégiben került politikai csatározások kereszttüzébe Magyarországon a panelházak elbontásának kér­dése. Az MDF a BKV-sztrájk napjaiban az egyre nagyobb légszennyezettség kapcsán vetette fel, hogy le kéne bontani a természetes széljárás útjában álló panelek felső emeleteit.
Az összes többi párt határozottan elutasította az ötletet.

De vajon miért is ne bonthatnánk panelházakat, amikor Európában már számos példa volt erre? Az egykori NDK területén a 90-es évek legelején még a panellakások felújítása és átalakítása volt napirenden. Ez utóbbi a többemeletes házak visszabontását is jelenthette.

Rövidesen azonban világossá vált, hogy a legtöbben még a felújítás, az épületek tömegének csökkentése után sem akarnak házgyári lakásokban maradni. Ezt erősítette az a költözési hullám, melynek eredményeként Németország keleti részének lakossága 10 százalékkal csökkent 15 év alatt. Mivel a lakások még nem kerültek magántulajdonba, kártérítést nem kellett fizetni, de így is, euróban számolva is milliárdos költsége volt a programnak. Érdekesség, hogy a panelelemek kisebb részéből teljesen új épületeket húztak fel nem messze a korábbi telepektől, amelyekre már volt kereslet.

Európában a panelbontások másik élharcosa épp Oroszország volt, ezen belül is Moszkva. Itt elsősorban az épületek borzalmas, sokszor életveszélyes műszaki állapota miatt kellett bontani. A programot 2001-ben hirdették meg, és 36 millió négyzetméter lakóingatlan megszűnését tűzték ki célul, ami nagyjából 100 ezer lakást jelentett. A magánbefektetők telket vagy lebontandó épületet kaptak ingyen a várostól, ahol új házakat építhettek. Ezért cserébe az elkészült új épület lakásainak egyharmadát a városnak adták vissza.

Az európai példákból leszűrhető, hogy a panelbontások kulcsa a tulajdonjog. Abban az esetben, ha a beruházónak fizetnie kell a panellakás tulajdonjogáért, és erre rájön a bontás költsége, még állami források bevonásával is nehezen kivitelezhető az elképzelés.

Mivel Magyarországon a lakások több mint 90 százaléka magántulajdonban van, és ez alól a panelek sem jelentenek kivételt, valamint az épületekkel statikai szempontból nincs különösebb probléma, nehezen elképzelhető, hogy valaha is sor kerülhet nálunk egy ehhez hasonló program megvalósítására.

Hová menjek?





Metro Life Panel

Hírlevél regisztráció


Sudoku 数独

sudokuLogikai játék a számokkal
PCLand.hu

Eladó ingatlan
Eladó lakás
Albérlet
Kiadó lakás
Albérlet Budapest
Eladó lakás Budapest